Czy średniemu przedsiębiorstwu, który sprzedaje kilka tys. produktów wystarczy podstawowa, najprostsza wersja systemu WMS? Nie, w żadnym wypadku.
Proste programy ‘klasy WMS’, które dostawcy konfigurują w kilka dni lub wręcz przenoszą konfigurację na stronę zamawiającego nie są w stanie spełnić oczekiwań rozwijającego się przedsiębiorstwa.
Firmy, które sprzedają różne systemy i mają w swojej ofercie wiele programów, nie są w stanie wdrożyć rozwiązania kompletnego klasy WMS. Systemy WMS to złożone, zaawansowane narzędzie informatyczne, które musi być wdrażane do magazynu przez zespół specjalistów – informatyków i logistyków, którzy mają doświadczenie w planowaniu procesów magazynowych. WMS zawsze jest personalizowany – nie istnieją przecież dwie identyczne przestrzenie magazynowe, ani dwa identyczne procesy. WMS powinien być wdrażany przez producenta lub podmiot bezpośrednio z nim związany, specjalizujący się branżowo w tematyce logistyki magazynowania.
Uniwersalne narzędzie lub moduły WMS do popularnych ERP nie rozwiązują zapotrzebowania na funkcjonalność większości Klientów. Wdrożenie WMS jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Musi być poprzedzone analizą przedwdrożeniową oraz adaptacją funkcjonalną.
Jak już pewnie Państwo wiedzą, gotowe systemy WMS nie istnieją, trzeba zatem liczyć się z potrzebą rozbudowanej i żmudnej konfiguracji i parametryzacji. Są tzw. szybkie ścieżku, ale zazwyczaj proces wdrożeniowy trwa kilka miesięcy, a uruchomienie poszczególnych procesów ma charakter etapowy i końcową zadaną funkcjonalność rozwiązanie osiąga po okresie około roku czasu.
Wdrożenie angażuje również personel po stronie Zamawiającego, gdyż adaptacja rozwiązania związana jest z szeregiem decyzji związanych z zasadami organizacji pracy i realizacji procesów biznesowych. Wdrożenie optymalnego systemu jest wypadkową prób i błędów – do chwili, aż proces zostanie idealnie zaprojektowany, trzeba przygotować się na chwilowe obniżenie wydajności pracy.
Wynika to z konieczności wdrożenia zespołu w nowy system oraz dostrajania samego oprogramowania (poprawa parametrów, dopasowanie strategii pickingowej, uwzględnienie scenariusza, który nie został zauważony na etapie wdrożenia). Niestety są to elementy nieuniknione, ale w dłuższej perspektywie działania systemu zostają zrekompensowane np. przez skrócony czas kompletowania przesyłek o ok. 20%.
Wybierając PROWMS dokonują Państwo inwestycji na lata. Otrzymują Państwo zaawansowane rozwiązanie z zapasem technologicznym wyprzedzającym Państwa aktualne potrzeby oraz wdrożeniem realizowanym przez producenta który ma całkowitą kontrolę nad produktem i w sposób responsywny odpowiada na Państwa potrzeby.
Wszystkie zadania w procesie, tj. analizy, adaptacja rozwiązania, wdrożenie właściwe oraz utrzymanie realizowane jest bezpośrednio przez zespół dysponujący kompetencjami w zakresie logistyki magazynowania. Gwarantujemy efekt którego Państwo oczekują.
Producenci to zaawansowani odbiorcy PROWMS, wykorzystujący jego możliwości do obsługi gospodarki magazynowej surowców, podzespołów / półproduktów oraz wyrobów gotowych.
Każdy proces produkcyjny wymaga sprawnego magazynowania i identyfikacji na każdym etapie powstawania wyrobu. Dzięki standaryzacji i automatyzacji procesów logistyki magazynowania surowce są szybko dostarczane w gniazd produkcyjnych, półprodukty są dostępne do dalszego użycia, a realizacja zamówień na wyroby gotowe odbywa się w sposób optymalny i uporządkowany.
Rozbudowane rozwiązanie jakim jest PROWMS, jest niezbędne w celu zapewnienia organizacji procesów logistycznych wymaganych do uzyskania wysokiej wydajności produkcji.
PROWMS oferuje dystrybutorom zintegrowane z ERP narzędzie do kompleksowej organizacji procesów magazynowych, od przyjęcia, przez magazynowanie, po organizację wydań i wysyłek. System wspiera szereg operacji charakterystycznych dla dystrybucji, tj. copacking, dropshipping, tworzenie zestawów, produkty private label / OEM,
PROWMS umożliwia tworzenie kompletów, przepakowywania, identyfikacji wewnętrznej produktów przyjmowanych, etykietowania produktów podczas zależnie od wymagań odbiorcy podczas wydania.
Firmy handlowe to grono odbiorców PROWMS, które oczekuje optymalizacji procesów magazynowych w wyniku kontroli rotowalności towarów, w tym uwzględnieniu czynników takich jak sezonowość, promocje czasowe, promocje łączone, akcje in-out. PROWMS posiada mechanizmy umożliwiające przygotowanie magazynu do ww. zdarzeń. Nie bez znaczenia jest eliminacja pomyłek podczas wydań i przyjęć, oraz skrócenie czasu niezbędnego do ich realizacji.
PROWMS umożliwia integrację z systemami ERP oraz systemami klasy E-commerce, dzięki czemu np. proces realizacji zamówienia zostaje uproszczony i skrócony do minimum. System zapewnia rzeczywiste dane o dostępności, spodziewanych dostawach i ich terminach, stanie realizacji wysyłek.