WMS czy ERP? Komplementarność i różnice pomiędzy systemami ERP i WMS.

WMS czy ERP? Komplementarność i różnice pomiędzy systemami ERP i WMS.

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, firmy, które chcą zyskać przewagę konkurencyjną muszą korzystać z rozwiązań informatycznych dokładnie dostosowanych do branży, prowadzonej działalności i wielkości.

Oprogramowanie staje się wówczas frameworkiem dla operacji zachodzących w organizacji. W takim podejściu systemy informatyczne, współtworzą szkielet organizacji. Szkielet ten powinien wspierać i organizować przepływ informacji w organizacji, być elastyczny wobec modeli biznesowych stosowanych w organizacji.

Systemy ERP

Powyższe funkcje najczęściej spełniają systemy ERP, które można przyrównać również do szkieletu przedsiębiorstwa. System ERP to rodzaj oprogramowania, które ułatwia planowanie i realizację kluczowych działań organizacji w oparciu o dane. Oprogramowanie to pozwala zoptymalizować zarządzanie procesami biznesowymi i zasobami oraz zapewnić płynny przepływ informacji pomiędzy wszystkimi użytkownikami systemu. W systemie ERP wszyscy pracownicy mają dostęp do aktualnych danych, co pozwala zintegrować każdy pracę każdego departamentu i obszaru funkcjonowania firmy.

Moduły systemu ERP

Architektura takiego systemu jest najczęściej modułowa, co sprawia, że łatwo jest dostosować go do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa i poszczególnych działów. Moduły są najczęściej niezależne od siebie i projektowane z myślą o zarządzaniu konkretnymi aspektami działalności przedsiębiorstwa, dzięki temu systemy są elastyczne w dostosowywaniu do potrzeb oraz do możliwości finansowych.

Wśród modułów możemy wyróżnić moduły logistyczne, przy czym poza systemami ERP w logistyce często wykorzystywane są również inne programy. Wśród nich należy wyróżnić chociażby system WMS.

Czym jest system WMS?

WMS (ang. Warehouse Management System) to system informatyczny do koordynowania prac magazynowych (w tym zarządzania przepływem towarów w magazynie). To narzędzie informatyczne usprawniające i częściowo automatyzujący procesy zachodzące w magazynie.

Główne różnice pomiędzy systemami ERP i WMS.

Pojęcia ERP i WMS są często mylone między sobą. Obydwa systemy wykonują zupełnie inne zadania i zajmują się innymi kwestiami dotyczącymi procesów magazynowych.

Główną różnicą między systemami WMS a ERP jest to, że WMS oferuje optymalizację na podstawie informacji w czasie rzeczywistym. WMS jest zaprojektowany w celu zarządzania magazynem (optymalizacją i organizacją przepływów towarów, rozmieszczeniem towarów oraz obsługą ładunków).

Przykładowe funkcje WMS to:

 • wybór najlepszej lokalizacji dla towarów w oparciu o historyczne trendy, w tym uniemożliwianie składowania towarów, które nie powinny być przechowywane w pobliżu,
 • optymalna kompletacja towarów,
 • obsługa wielu lokalizacji jednocześnie oraz cross-dock.

Z kolei funkcje ERP w tym zakresie ograniczają się do zadań związanych z kontrolą stanu zapasów.

Nowoczesne systemy ERP mają coraz więcej możliwości podobnych do funkcjonowania WMS. Chociaż ERP pozwalają śledzić przebieg wybierania, pakowania i wysyłania towarów oraz realizować sprzedaż za pomocą nowych kanałów dystrybucyjnych i tychże kanałach obsługiwać klienta, jednakże najlepiej nadają się do zależności liniowych i do obsługi procesów chronologicznych z ograniczoną liczbą wyjątków.

WMS czy ERP? Przykładowe operacje realizowane za pomocą systemów WMS i ERP:

System ERP odpowiedzialny jest za składanie zamówień, zarządzanie kontaktami z dostawcami i klientami, rejestrację przywozu i wywozu towarów, oznaczenie towaru numerem SKU (aktualizacja informacji o stanie towarów w magazynie), obsługą faktur oraz obsługą płatności.

Funkcje WMS to: organizacja procesu przyjęcia i wydawania towaru, wyznaczenie miejsc składowania towarów, aktualizacja informacji o stanie zapasów z systemem ERP, optymalizacja rozmieszczenia towarów w magazynie, planowanie, koordynowanie i wsparcie magazynierów podczas realizacji procesów kompletacji zamówień.

Dużą zaletą WMS jest to, że system umożliwia optymalizację złożonych funkcji i operacji oraz procesów logistycznych w czasie rzeczywistym, pozwala na planowanie zasobów (śledzenie składowania SKU w różnych lokalizacjach) oraz pracy magazynierów, jak również tworzenie raportów o wydajności tych prac. Dzięki niemu możliwe jest dzielenie zleceń i konsolidacja wysyłek.

Porównanie systemu ERP z WMS. Jak z innymi systemami współpracuje system WMS? Znaczenie integracji systemów ERP i WMS.

Choć coraz częściej systemy przeznaczone do obsługi magazynów są wyposażane w funkcje charakterystyczne dla systemów ERP i odwrotnie, to najczęściej systemy te różnią się od siebie, co najwyżej są do siebie komplementarne.

WMS jest najczęściej odrębnym elementem spoza ekosystemu ERP, czasami może jednak pełnić rolę modułu w strukturze platformy ERP. Przy czym system ERP jest tu zawsze instancją nadrzędną dla WMS. Pomiędzy systemami WMS, a ERP powinna następować sprawna wymiana danych, oparta na ujednoliconych standardach przekazywania informacji. WMS warto również zintegrować z innymi systemami logistycznymi (jak i modułami sprzedażowymi ERP), dzięki czemu można osiągnąć większą synergię i efektywność. System ERP może być stosowany bez systemu WMS, jednak dopiero połączenie obydwu rozwiązań zapewnia pełną kontrolę nad łańcuchem dostaw.

Dzisiaj, kiedy to znacząco poszerza się liczba kanałów sprzedażowych, a klienci oczekują szybkiej obsługi i dostarczania produktów, synergia we współdziałaniu systemów ERP i WMS staje się kluczowa.

Integracja ERP i WMS może zatem polepszyć komunikację, przyspieszyć podejmowanie decyzji biznesowych oraz wpłynąć na zwiększenie wydajności łańcucha dostaw, tym samym obniżyć koszty obsługi.

Zalety WMS i dodatkowe korzyści płynące z wdrożenia systemu WMS:

 • Dzięki wdrożeniu systemu WMS możliwa jest całkowita kontrola stanów magazynowych.
 • Dzięki wzrostowi efektywności pracy magazynu i tym samym zmniejszeniu kosztów logistycznych, możliwy jest szybki zwrot z inwestycji.
 • Przyspieszenie i podwyższenie poziomu procesów obsługi klienta oraz operacji w magazynie przez znaczne ograniczenie liczby błędów.
 • Optymalizacja pracy magazynierów i tym samym kosztów operacyjnych.
 • Znaczna optymalizacja procesów logistycznych i przepływ informacji w czasie rzeczywistym umożliwiają analizę danych i sprawne podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.
 • System WMS umożliwia łatwe wdrażanie różnych strategii (w tym omnichannel) i modeli biznesowych oraz dostosowanie do klienta i rynku.

Ile kosztuje system WMS?

Dla naszego rozwiązania istnieją dwa sposoby licencjonowania: licencja na czas nieokreślony, jak i opłata w modelu subskrypcyjnym. W zależności od ilości oczekiwanych funkcjonalności wartości te są zróżnicowane. PROWMS występuje w wersji Lite, Plus lub Expert.

Niezależnie od formy zakupu licencji PROWMS, należy liczyć się z procesem wdrożeniowym, którego podstawą jest rzetelna analiza procesów logistycznych, po niej następuje personalizacja, instalacja oraz integracja systemu.

Koszty wdrożenia systemu klasy WMS będą zatem zależały od ilości czasu specjalistów poświęconego, na to, żeby dostosować system do potrzeb klienta.

Koszty całego projektu będą w sposób bezpośredni uzależnione od skomplikowania procesów logistycznych, ilości użytkowników, ilości interfejsów (szablonów dodatkowych), potrzeb integracji z innymi rozwiązaniami oraz od ilości niestandardowych prac dodatkowych.

W przypadku PROWMS ceny licencji będą skorelowane z ilościami użytkowników poszczególnych aplikacji: aplikacja desktop, aplikacja mobilna dla pickera, aplikacja mobilna dla wózkowego, aplikacja – Panel Pakowacza.

Jak wybrać system ERP/WMS? Podsumowanie.

Wybór i wdrożenie właściwego systemu WMS bądź ERP, to strategiczna decyzja, która ma olbrzymi wpływ nie tylko na łańcuch dostaw, ale również na procesy i operacje, relacje i współpracę z klientami, ale również na koszty i w konsekwencji na rozwój firmy.

Tak więc przy wyborze systemu ERP czy WMS należy mieć pewność, że pozwoli on osiągnąć wszystkie założone przez Twoją firmę cele.

Jeśli chcesz zwiększyć możliwości przedsiębiorstwa dzięki przyjaznemu dla użytkownika i efektywnemu oprogramowaniu WMS czy ERP – skontaktuj się z nami. Dowiedz się więcej o naszym rozwiązaniu WMS i usługom dotyczącym wdrożenia systemów ERP.


ITCenter Sp. z o.o. Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

22 888 5000
[email protected]

Polityka prywatności
Nota prawna

Zadzwoń
22 888 50 00
Spotkajmy się
ul. L. Kondratowicza 37, Warszawa

Urządzenia

 • Serwery baz danych oraz aplikacji
 • Sieci bezprzewodowe
 • Drukarki etykiet
 • Terminale mobilne
 • Systemy RFID
 • Technologie

 • GS1
 • RFID
 • Sieci WiFi
 • VOICE
 • RTLS
 • © ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter