Usprawnienie kompletacji zamówień

System WMS wpływa na usprawnienie procesów magazynowych. Wdrożenie oprogramowania to nie tylko automatyzacja niektórych zadań, usprawnienie pracy magazynierów i kadry zarządzającej magazynem, ale także szereg wymiernych korzyści dla właściciela firmy, wynikających chociażby z lepszego zagospodarowania dostępnej przestrzeni magazynowej, szybszej realizacji zamówień, redukcji błędów podczas kompletacji. W wielu magazynach jednym z największych problemów jest zoptymalizowanie procesu kompletacji zamówienia. Problemy te przede wszystkim dotyczą braków w zamówieniu i zbyt długiego czasu kompletowania. W jaki sposób system rozwiązuje problemy związane z kompletacją zamówień? Zobacz, w jak prosty sposób możesz pozbyć się różnych kłopotów dotyczących realizacji zamówień.

Śledzenie ruchu na magazynie – sprawdzaj dostępność produktów

Co zrobić, gdy podczas kompletacji zamówienia produktów nie ma fizycznie w magazynie, mimo że z danych np. w systemie ERP wynika, iż kilka sztuk towaru powinno znajdować się na magazynie?

Trudności w znalezieniu towaru, w efekcie braki w zamówieniu i przedłużony czas kompletacji – to poważny problem, bardzo często spotykany w małych magazynach. Dzięki wdrożeniu WMS możliwe jest śledzenie ruchu produktu w magazynie – pracownik ma możliwość sprawdzenia, w jakiej lokalizacji i w jakiej ilości znajdują się produkty z zamówienia.

Podczas realizacji zamówienia może mieć miejsce sytuacja, w której towaru w ogóle nie będzie na magazynie. Wbrew pozorom, nawet mimo skrupulatnego realizowania czynności magazynowych, dane znajdujące się w rejestrach czy systemie ERP mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu magazynu. Również ten problem można rozwiązać, dzięki oprogramowaniu klasy WMS i kontroli przepływu towarów, a także dokonywaniu cząstkowych inwentaryzacji lub inwentaryzacji w toku.

Brak towarów w wyznaczonym miejscu – zweryfikuj lokalizację produktu

Czy brak towarów w miejscu wyznaczonym oznacza, że na magazynie nie ma produktu? Nieznalezienie towaru w pierwotnej lokalizacji nie może być utożsamiane z brakiem towaru. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której ilość produktów była tak duża, że nie mieściły się one na wyznaczonej półce. Najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się pozostawienie towaru niedaleko, na wolnej półce, a następnie, gdy będzie już miejsce, przeniesienie go do właściwej lokalizacji. Realizacja tego założenia nie jest jednak tak prosta. Przede wszystkim, w natłoku obowiązków, magazynier może po prostu zapomnieć, że pozostawił towar na innej półce. Co więcej, może również nie przekazać tej informacji innym magazynierom i podczas kompletacji zamówienia nie będą wiedzieć, że poza lokalizacją pierwotną, gdzieś jeszcze znajduje się towar. W tym przypadku zastosowanie znajdzie możliwość sprawdzenia lokalizacji produktów w systemie.

Czas kompletacji zamówienia – szybciej kompletuj zamówienia i przekazuj je klientom 

W jaki sposób wdrożenie systemu wpływa na czas realizacji zamówienia?

Wdrożenie WMS, jak już wspominaliśmy, usprawnia prace na magazynie. System rozdziela konkretne prace pomiędzy operatorów, przyspiesza zbiórkę, pakowanie i ekspedycje towarów. Co więcej, pracownicy kompletujący zamówienie zyskują możliwość grupowej pracy nad dokumentacją. Na skrócenie czasu realizacji zlecenia wpływa także szybsze odnajdowanie produktów, znajdujących się w różnych lokalizacjach.

Skrócenie czasu kompletacji zamówienia to z kolei możliwość zrealizowania większej liczby zamówień w tym samym czasie. Szybsze przygotowanie zamówienia oznacza większe zadowolenie klientów.

Program magazynowy usprawnia i automatyzuje proces kompletacji zamówienia, a także zmniejsza liczbę błędów. Umożliwia kontrolowanie, ile czasu zostało poświęcone na realizację każdego etapu przygotowania zamówienia oraz porównanie wyników wybranych pracowników oraz brygad.

 

 


ITCenter Sp. z o.o. Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

22 888 5000
[email protected]

Polityka prywatności
Nota prawna

Zadzwoń
22 888 50 00
Spotkajmy się
ul. L. Kondratowicza 37, Warszawa

Urządzenia

 • Serwery baz danych oraz aplikacji
 • Sieci bezprzewodowe
 • Drukarki etykiet
 • Terminale mobilne
 • Systemy RFID
 • Technologie

 • GS1
 • RFID
 • Sieci WiFi
 • VOICE
 • RTLS
 • © ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter