System WMS wpływa na usprawnienie procesów magazynowych. Wdrożenie oprogramowania to nie tylko automatyzacja niektórych zadań, usprawnienie pracy magazynierów i kadry zarządzającej magazynem, ale także szereg wymiernych korzyści dla właściciela firmy, wynikających chociażby z lepszego zagospodarowania dostępnej przestrzeni magazynowej, szybszej realizacji zamówień, redukcji błędów podczas kompletacji. W wielu magazynach jednym z największych problemów jest zoptymalizowanie procesu kompletacji zamówienia. Problemy te przede wszystkim dotyczą braków w zamówieniu i zbyt długiego czasu kompletowania. W jaki sposób system rozwiązuje problemy związane z kompletacją zamówień? Zobacz, w jak prosty sposób możesz pozbyć się różnych kłopotów dotyczących realizacji zamówień.
Co zrobić, gdy podczas kompletacji zamówienia produktów nie ma fizycznie w magazynie, mimo że z danych np. w systemie ERP wynika, iż kilka sztuk towaru powinno znajdować się na magazynie?
Trudności w znalezieniu towaru, w efekcie braki w zamówieniu i przedłużony czas kompletacji – to poważny problem, bardzo często spotykany w małych magazynach. Dzięki wdrożeniu WMS możliwe jest śledzenie ruchu produktu w magazynie – pracownik ma możliwość sprawdzenia, w jakiej lokalizacji i w jakiej ilości znajdują się produkty z zamówienia.
Podczas realizacji zamówienia może mieć miejsce sytuacja, w której towaru w ogóle nie będzie na magazynie. Wbrew pozorom, nawet mimo skrupulatnego realizowania czynności magazynowych, dane znajdujące się w rejestrach czy systemie ERP mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu magazynu. Również ten problem można rozwiązać, dzięki oprogramowaniu klasy WMS i kontroli przepływu towarów, a także dokonywaniu cząstkowych inwentaryzacji lub inwentaryzacji w toku.
Czy brak towarów w miejscu wyznaczonym oznacza, że na magazynie nie ma produktu? Nieznalezienie towaru w pierwotnej lokalizacji nie może być utożsamiane z brakiem towaru. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której ilość produktów była tak duża, że nie mieściły się one na wyznaczonej półce. Najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się pozostawienie towaru niedaleko, na wolnej półce, a następnie, gdy będzie już miejsce, przeniesienie go do właściwej lokalizacji. Realizacja tego założenia nie jest jednak tak prosta. Przede wszystkim, w natłoku obowiązków, magazynier może po prostu zapomnieć, że pozostawił towar na innej półce. Co więcej, może również nie przekazać tej informacji innym magazynierom i podczas kompletacji zamówienia nie będą wiedzieć, że poza lokalizacją pierwotną, gdzieś jeszcze znajduje się towar. W tym przypadku zastosowanie znajdzie możliwość sprawdzenia lokalizacji produktów w systemie.
W jaki sposób wdrożenie systemu wpływa na czas realizacji zamówienia?
Wdrożenie WMS, jak już wspominaliśmy, usprawnia prace na magazynie. System rozdziela konkretne prace pomiędzy operatorów, przyspiesza zbiórkę, pakowanie i ekspedycje towarów. Co więcej, pracownicy kompletujący zamówienie zyskują możliwość grupowej pracy nad dokumentacją. Na skrócenie czasu realizacji zlecenia wpływa także szybsze odnajdowanie produktów, znajdujących się w różnych lokalizacjach.
Skrócenie czasu kompletacji zamówienia to z kolei możliwość zrealizowania większej liczby zamówień w tym samym czasie. Szybsze przygotowanie zamówienia oznacza większe zadowolenie klientów.
Program magazynowy usprawnia i automatyzuje proces kompletacji zamówienia, a także zmniejsza liczbę błędów. Umożliwia kontrolowanie, ile czasu zostało poświęcone na realizację każdego etapu przygotowania zamówienia oraz porównanie wyników wybranych pracowników oraz brygad.