Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową?

Niewłaściwe rozmieszczenie towarów w magazynie jest przyczyną fragmentacji miejsc magazynowych. W rezultacie dostępna przestrzeń nie jest w pełni wykorzystywana. Generuje koszty. Konieczne okazuje się wynajmowanie dużego magazynu, choć w rzeczywistości, dzięki właściwemu rozplanowaniu, wystarczyłby mniejszy magazyn. Firmy zmagają się także z wieloma innymi problemami związanymi z niewłaściwym rozplanowaniem przestrzeni magazynowej. Zobacz, jak PROWMS rozwiązuje problemy związane z niewłaściwym umiejscowieniem towarów w magazynie.

Jak dobrze zorganizować pracę magazynu?

Choć pozornie magazynowanie wydaje się być procesem prostym i nieskomplikowanym, tak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim należy zauważyć, że pojęcie magazynowanie oznacza zarówno przyjęcie towaru, jego składowanie, jak i wydanie. Jest to więc wiele czynności, których przebieg nie tylko powinien być płynny, ale pracownicy muszą zadbać również o prawidłowość realizowanych czynności. Niewłaściwe magazynowanie towaru może być przyczyną uszkodzenia produktów. Najprostszym przykładem są produkty spożywcze, które wymagają przechowywania w specjalnych warunkach, niskiej temperaturze np. nabiał. W przypadku błędów nie dochodzi do utraty jednego produktu, ale całej palety, co wiąże się z dużymi stratami.

Właściwa organizacja jest więc podstawą prawidłowego działania magazynu. W jaki sposób zagospodarować przestrzeń? W każdym magazynie występuje kilka stref. Magazyn powinien być podzielony tak, aby żadna z wyznaczonych stref nie zajmowała więcej miejsca, niż jest to potrzebne. Inaczej mówiąc – w żadnej strefie nie powinno pozostawać zbyt dużo wolnego miejsca.

Zupełnie innym problemem jest nieprowadzenie dynamicznych lokalizacji magazynowych dla towarów. Może zdarzyć się sytuacja, w której ze względu na brak miejsca w wyznaczonej dla danego towaru lokalizacji, magazynier postanowi ustawić paletę w zupełnie innym miejscu. Pracownik z następnej brygady, poszukujący tych towarów, uda się do pierwotnej lokalizacji. Jeśli nie będzie tam już towarów, zgłosi braki, nie wiedząc, że towary zostały umieszczone także na sąsiednim regale.

Kluczowe narzędzie dla wydajnego zarządzania

Trójwymiarowa mapa magazynu, obrazująca dostępną przestrzeń? To jedna z funkcjonalności programu PROWMS. Każda lokalizacja ma przypisany adres oraz funkcję. Możliwe jest zarządzanie lokalizacjami poprzez przydzielanie statyczne oraz systemowo – dynamicznie.

PROWMS to system WMS zintegrowany z rozwiązaniami z zakresu automatyki magazynowej, takimi jak regały jezdne, regały automatyczne.

Wybierając PROWMS, wybierasz nowoczesne i zaawansowane narzędzie, mające znaczenie dla wielu działów w firmie. Zautomatyzowanie pracy oznacza mniej błędów popełnianych przez pracowników, których ryzyko wystąpienia związane jest ze specyfiką pracy, koniecznością podejmowania szybkich decyzji, nadzorowania i wykonywania kilku zadań jednocześnie.

PROWMS to sukces w zarządzaniu magazynem

PROWMS jest narzędziem wykorzystywanym do efektywnego zarządzania magazynem. Jakie inne korzyści niesie? Przede wszystkim zredukowana zostaje ilość błędów popełnianych przez pracowników. Usprawniona jest wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi działami w firmie.

Obecnie prowadzenie gospodarki magazynowej bez wykorzystania oprogramowania usprawniającego pracę wydaje się niemal niemożliwe. Coraz więcej firm decyduje się na zautomatyzowanie w jak największym stopniu realizowanych procesów biznesowych. PROWMS jest systemem o wielu możliwościach, dostępnym w trzech wersjach. Posiada funkcjonalności dedykowane różnym branżom – firmom produkcyjnym, handlowym, e-commerce oraz dystrybutorom.

System zarządzania magazynem odgrywa kluczową rolę w efektywnym i wydajnym funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Redukuje także koszty operacyjne. Wybierając system taki jak PROWMS, weź pod uwagę indywidualne potrzeby oraz specyfikę działalności firmy. System zarządzania magazynem wspomaga m.in. planowanie pracy oraz koordynację działań pomiędzy różnymi działami przedsiębiorstwa. Skorzystaj z nowoczesnych technologii oraz elastycznych rozwiązań w swoim magazynie!


ITCenter Sp. z o.o. Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

22 888 5000
[email protected]

Polityka prywatności
Nota prawna

Zadzwoń
22 888 50 00
Spotkajmy się
ul. L. Kondratowicza 37, Warszawa

Urządzenia

 • Serwery baz danych oraz aplikacji
 • Sieci bezprzewodowe
 • Drukarki etykiet
 • Terminale mobilne
 • Systemy RFID
 • Technologie

 • GS1
 • RFID
 • Sieci WiFi
 • VOICE
 • RTLS
 • © ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter