Automatyzacja procesów magazynowych – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Korzystanie z rozwiązań informatycznych stało się nieodzownym elementem prowadzenia firmy. Dziś trudno wyobrazić sobie realizację wszystkich procesów biznesowych bez wykorzystania zdobyczy nowoczesnych technologii. Obecnie w logistyce magazynowej zauważyć można trend dążenia do pełnej automatyzacji realizowanych procesów – od przyjęcia transportu, po jego rozładunek i wydanie jednostki ładunkowej. Najczęściej automatyzowane są procesy powtarzalne, których wykonanie wymaga znacznego nakładu pracy a realizacja obarczona jest ryzykiem pojawienia się błędów.

Co obejmuje automatyzacja magazynu?

Czy możliwa jest pełna automatyzacja magazynu? Choć możliwe jest wprowadzenie wielu zaawansowanych rozwiązań, tak zakres wprowadzanych usprawnień powinien zależeć od różnych czynników m.in. ilości realizowanych procesów, skali działania, możliwości finansowych. Niektóre zmiany wprowadzane są etapami. Automatyzacją objęte są różne procesy logistyczne m.in. składowanie za pomocą regałów. W firmach wdrażane są dedykowane oprogramowania, które umożliwiają sprawniejszą realizację procesów magazynowych.

Jak automatyzacja prac na magazynie wpływa na obsługę klienta?

Automatyzacja procesów logistycznych to znaczne usprawnienie prac na magazynie oraz zredukowanie popełnianych błędów. W jaki sposób sprawniejsza praca wpływa na obsługę klienta? Przede wszystkim zamówienia realizowane są szybciej, a dzięki zredukowaniu ilości błędów, zminimalizowane jest ryzyko popełnienia błędów podczas kompletacji zamówienia. Wszystkie te czynności wpływają bezpośrednio na większe zadowolenie klientów, którzy nie tylko szybko po złożeniu zamówienia otrzymują produkty, ale także w opakowaniu znajdują się dokładnie te towary, które zostały zamówione. Możliwe jest spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów, co z kolei znajduje odbicie w większej liczbie zamówień.

Kiedy warto rozpocząć proces automatyzacji prac?

Niemal w każdym momencie prowadzonej działalności można zdecydować się na wprowadzenie nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań usprawniających działanie. Z automatyzacją powinny poczekać firmy mające problemy finansowe. We wszystkich pozostałych przypadkach, bez względu na wielkość prowadzonej działalności, automatyzacja to świetna i rentowna inwestycja. Już na początku budowy przedsiębiorstwa warto rozważyć różne rozwiązania. Co więcej, niektóre oprogramowania magazynowe, jak np. PROWMS, dają możliwość wyboru stopnia zaawansowania aplikacji. Dzięki dostępności różnych wersji przedsiębiorca może, w razie takiej potrzeby, rozszerzyć posiadany pakiet o nowe funkcjonalności.

Jakie są korzyści z automatyzacji prac magazynowych?

Wyróżnić można wiele korzyści z automatyzacji magazynu, zarówno dla właściciela firmy, jak i samym pracowników. Jedną z największych korzyści jest usprawnienie procesów, a także zniwelowanie ilości popełnianych błędów, co z kolei przekłada się na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Dzięki szybszej realizacji zamówień możliwy jest przepływ większej ilości jednostek ładunkowych przez magazyn. Dochodzi do poprawy wydajności. Gdy system magazynowy zostanie wdrożony, niemal od razu odczuwalna będzie różnica w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Czy automatyzacja procesów wpływa na bezpieczeństwo pracowników?

Dzięki zautomatyzowaniu części procesów logistycznych zwiększa się podczas realizacji zamówień bezpieczeństwo pracowników, którzy są mniej narażeni na ewentualne wypadki przy pracy. Wynika to m.in. z wykonywania niektórych zadań przez maszyny.

Czy automatyzacja spowoduje, że pracownicy staną się zbędni?

Automatyzacja procesów wpłynie również na stan zatrudnienia w firmie. Nawet pełna automatyzacja procesów magazynowych nie doprowadzi do wyeliminowania pracowników. Co istotne, nowoczesne rozwiązania mogą wspomóc pracę ludzi. Na magazynie niezbędni będą pracownicy chociażby w celu konserwacji, naprawy i zarządzania maszynami. Możliwe będzie natomiast ograniczenie zatrudnienia.

 

 

 

 

 

 

 

 


ITCenter Sp. z o.o. Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

22 888 5000
[email protected]

Polityka prywatności
Nota prawna

Zadzwoń
22 888 50 00
Spotkajmy się
ul. L. Kondratowicza 37, Warszawa

Urządzenia

 • Serwery baz danych oraz aplikacji
 • Sieci bezprzewodowe
 • Drukarki etykiet
 • Terminale mobilne
 • Systemy RFID
 • Technologie

 • GS1
 • RFID
 • Sieci WiFi
 • VOICE
 • RTLS
 • © ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter