W każdym magazynie pojawiają się większe lub mniejsze problemy. Choć pozornie wydaje się, że organizacja procesów magazynowych ogranicza się do przyjęcia, przechowania, kompletacji i wydania towarów, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Kłopoty mogą zakłócić prawidłowe funkcjonowanie magazynu, doprowadzić do spowolnienia realizacji procesów, zmniejszenia liczby realizowanych zamówień. Jakie problemy są najczęściej spotykane w magazynach? Na co należy zwrócić uwagę podczas kompletacji zamówień? Jak zorganizować pracę zgodnie z zasadami BHP?
Problemy w magazynach
- Niepełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Bez względu na wielkość magazynu dostępna przestrzeń powinna być wykorzystana w optymalny sposób. Dzięki właściwemu zagospodarowaniu miejsca możliwe jest przechowanie większej ilości towarów. W tym celu należy wykorzystać np. automatyczne regały magazynowe.
- Rotacja pracowników, długi czas przeszkolenia nowych pracowników. Jeśli w magazynie prace odbywają się w sposób klasyczny, z wykorzystaniem papierowych zamówień, czas przeszkolenia nowego pracownika może być naprawdę długi. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy zarządzanie magazynem odbywa się z wykorzystaniem systemu WMS. Wdrożenie pracownika trwa zaledwie kilka godzin.
- Wysokie koszty prowadzenia magazynu. Dzięki automatyzacji procesów magazynowych możliwe jest usprawnienie realizacji zamówień, bez konieczności zatrudniania nowych pracowników.
- Uszkodzenie, przeterminowanie produktów. Wiele produktów wymaga właściwego przechowywania np. w odpowiedniej temperaturze. Produkty uszkodzone w związku z niewłaściwym przechowywaniem lub transportem nie mogą być sprzedane, co oznacza koszty. WMS może wspomagać proces wydania towarów z magazynu, w celu wykorzystania podczas kompletacji w pierwszej kolejności produktów, które mają krótszy termin ważności.
- Obsługa zwrotów. Również w przypadku obsługi zwrotów oraz reklamacji z pomocą przychodzi program WMS, wspierający wszystkie etapy procesu realizacji zwrotu bądź reklamacji.
Przyczyny błędów popełnianych podczas kompletacji zamówień
Proces magazynowania składa się z kilku etapów. W trakcie każdego z nich mogą pojawić się problemy. Błędy podczas kompletacji zamówień wiążą się z opóźnieniem procesu realizacji zamówień, wzrostem kosztów, związanych np. z obsługą zwrotów.
Najczęściej spotykane błędy podczas kompletacji zamówień to:
- przechowywanie towarów w niewłaściwym miejscu: w efekcie magazynierzy nie wiedzą, że produkt znajduje się w zupełnie innym miejscu niż wyznaczone,
- nieoznakowane produkty: dzięki etykietowaniu możliwe jest kontrolowanie stanu magazynowego oraz łatwe lokalizowanie danego produktu. Jeśli towary nie będą posiadały etykiety, konieczne jest skierowanie ich do etykietowania;
- pomyłki magazynierów: wśród nich wyróżnić należy m.in. pomylenie referencji pomiędzy zamówieniami czy pobranie niewłaściwej liczby towarów.
BHP w magazynie – o czym należy pamiętać?
Podczas zarządzania należy pamiętać o zagwarantowaniu pracownikom odpowiednich warunków do pracy. Wśród podstawowych obowiązków wyróżnić należy:
- przeszkolenie pracowników,
- zapewnienie środków ochronnych w trakcie pracy m.in. odzieży oraz obuwia,
- zapewnienie sprawnych narzędzi oraz sprzętu,
- wykonanie oznakowania dróg transportowych,
- nadzór nad pracownikami.
WMS to oprogramowanie dedykowane, które usprawnia procesy realizowane w magazynie. Przyczynia się do zwiększenia efektywności pacy magazynu oraz liczby zrealizowanych zamówień. W każdym magazynie spotykane są różne problemy, zarówno podczas przyjęcia, przechowywania, kompletacji, a nawet wydania towarów. Do ich ograniczenia przyczynia się wdrożenie systemu, jednocześnie optymalizującego prowadzone procesy magazynowe, przyspieszającego pracę i kompletację zamówień, a także wpływającego na redukcję ponoszonych kosztów oraz zminimalizowanie błędów popełnianych przez pracowników. Lepiej zarządzany magazyn to więcej zrealizowanych zamówień oraz wyższe zyski.